10 важливих правил, щоб залишатися здоровим у велоподорожі

By on

Ідея власним тілом живити металеву річ під собою для того, щоб на ній подорожувати вже певний час знаходиться у вашій голові, раз ви читаєте цю статтю. Найцікавіший, найпізнавальніший та найбільш екологічний спосіб мандрувати по світу ― мандрувати на велосипеді, скажуть всі, хто хоч раз це спробував. А також найздоровіший. Але, якщо так, чому тоді так важливо безумовно дотримуватись певних правил, щоби не нашкодити своєму здоров’ю, запитаєте ви?

І в цілому матимете рацію, навряд чи існують інші варіанти подорожей, які зможуть настільки покращити вашу форму та фізіологічний стан. Але, як і в будь-якому спорті, у велоподорожах є свої правила безпеки, котрих краще дотримуватися, аби не перетворити мандрівку у виснажливий процес та лікування від несподіваних захворювань.

1. Вода, вода, вода, вода! Пийте багато води. Мінімальна кількість рідини, яку вам потрібно приймати на добу під час найлегших фаз велоподорожі і при не надто високих температурах повітря, ― це вдвічі більше, ніж норма при звичайному темпі життя, тобто 4-5 літрів. При активних фазах, та\або в спеку норма повинна досягати 6-7 літрів, або більше. Намагайтесь зупинятися щопівгодини для хорошого ковтка води. Пийте до того, коли відчуєте спрагу, частина органів та суглобів, як, наприклад, коліна, починають зневоднюватися ще до того, як ви відчуєте, що хочете пити. Завжди тримайте із собою запас в мінімум 2 літри води, або 4-5, якщо пересуваєтесь ненаселеними територіями.

2. Їжа. Зважайте, ви спалюватимете 5000-7000 калорій щодня, і їх потрібно чимось компенсувати. Ви можете більше не хвилюватися щодо дієт, як раніше, тепер ви заслужили будь-який торт, піццу чи шоколадку, але не розраховуйте на них, як на основну їжу. Снеки дають багато енергії, але важко травляться. Харчуйтесь повноцінною та здоровою їжею, готуйте пасту, каші, овочі. Не забувайте про м’ясо, рибу, при можливості ― молочні продукти. Місцеві ринки ― дешевий та хороший спосіб отримати все необхідне, не минайте їх. Запасіться високоенергетичними продуктами: горіховим маслом, горіхами, чорним шоколадом, сухофруктами тощо.

3. Плануйте рамки екстремальної для вас погоди. Виїздіть рано в спекотні дні та робіть довгу сієсту в обід. В жодному разі не їдьте в спеку без прикритої голови, та будьте обережними щодо теплових та сонячних ударів. Зупиняйтесь в тіні, як тільки з’являється легке відчуття сонливості чи запаморочення. Пам’ятайте, що в холодну погоду вікно для денної поїздки буде меншим, не переохолоджуйтесь. Утеплюйте коліна як тільки зовнішня температура буде падати нижче 17-18 градусів.

4. В жодному разі не везіть нічого на спині! Ні рюкзак, ні гідратор, спина повинна бути абсолютно вільна. Їзда на велосипеді ― це не похід, ваша позиція, пришвидшений ритм та будь-які зайві речі на спині шкідливо впливають на хребет, незворотньо пошкоджуючи його з кожним днем. За винятком коротких вилазок на гірських велосипедах  чи одноразових “покатушок” притримуйтесь цього правила при будь-яких систематичних поїздках.

5. Особливу увагу слід приділяти особистій гігієні. Максимально уникайте довгих переїздів без доступу до води. Солі та піт негативно взаємодіють зі шкірою, викликаючи різного роду подразнення та захворювання. Змивайте їх мінімум раз на день, або й частіше. Використовуйте кожну можливість ― річки, потічки, крани в туалетах, вуличні шланги, криниці, не чекайте лише на душі, їх не буде. Періть ваші речі при першій можливості, не використовуйте нижню білизну більше, ніж 1 день.

6. Відпочивайте до того, як змучитеся. Відчувайте моменти, коли ви ще не виснажені, не бийте рекорди та не витискайте з себе “максимум”. Перенавантаження потребують більше часу на відновлення та є шкідливими для здоров’я. Відпочивайте один повний день не рідше, ніж через кожні 5-6 днів їзди.

7. Запасіться ліками та максимально серйозно ставтесь до захворювань чи травм. Робіть кількаденні перерви, якщо захворіли, ніколи не їдьте, коли почуваєтесь погано. Обробляйте, промивайте, заліковуйте рани та подряпини сучасними засобами, забудьте про неперевірені, “народні” методи лікування та вдачу. Зневажливе ставлення до простого порізу або простуди може зупинити вашу подорож на декілька тижнів.

8. Розминайтесь. Ніколи не стартуйте без легкої розминки, особливо якщо початок складний. Поскачіть, розтягніться, пробіжіться. Проїдьте перші 15 хвилин в полегшеному режимі до того, як наберете вашу “крейсерську” швидкість.

9. Потренуйтесь перед поїздкою. Для велоподорожі навколо світу вам не потрібно бути в прекрасній формі перед стартом, ви будете здобувати цю форму під час їзди. Але до старту проїдьте хоча б 200-250 кілометрів на вашому велосипеді, присидіться на сідлі, перетерпіть перші мозолі на руках від руля. Це легше переносити вдома, ніж в дорозі. Перші дні, або навіть тиждень, не їдьте більше 40-60 км в добу.

10. Каденс. Можливо, це найважливіший пункт. Тримайте правильний каденс. Якщо ви не хочете вчитуватися в деталі, просто крутіть педалі так, щоб ви робили 80 або більше обертів ногою в хвилину, але не менше. Це життєво важливо для ваших колін, які, між іншим, при пошкодженні від неправильного каденсу не виліковуються. Але краще почитайте детальніше.

One Response to "10 важливих правил, щоб залишатися здоровим у велоподорожі"

  1. Pingback: 4 легкі кроки щоб наважитися | Мандруваки

You must be logged in to post a comment Login