Скільки коштує велосипедна подорож?

By on

Мандруваки

Неможливо чітко сформулювати вартість велосипедної подорожі, занадто багато вхідних даних для того, аби прорахувати витрати. Куди ви їдете? З ким? Наскільки? Де ви будете жити, в готелях-хостелах, чи в палатках та на пляжах? В кінці кінців, велоподорожі – це пригоди, їх неможливо передбачити, а значить неможливо точно спрогнозувати фінанси. Єдине, що ми можемо сказати: велоподорож – один з найдешевших видів мандрів, ї щоб її здійснити, вам не потрібно бути багатим.

Економія на велосипеді проглядається у цілому ряді факторів: ви можете менше платити за проживання, залишаючись більше ночей під відкритим небом чи в палатці, у велосипедиста немає обмежень у пошуку місця в порівнянні з бекпекером. Звідси ж випливає і економія на харчуванні, скоріше за все під час кемпінгу ви будете готувати власну їжу. Велосипедист практично не користується транспортом – мінус ще одна суттєва стаття. Поєднуючи такий підхід із подорожами по найдешевших країнах світу, таких як Непал, Болівія, Лаос, частина країн Близького Сходу, середні витрати на день включаючи все можна звести до $8-15.

Ночувати в палатці довгий період часу без перерв на «домашнє» проживання складно. І якщо при найдешевшому варіанті для того, щоб час від часу відчувати під собою ліжко та користуватись пральною машинкою вам потрібно буде добре освоїтись із сервісами Couchsurfing.org та Warmshowers.org, то при середніх витратах $15-30 доларів в день ви вже зможете щотижня дозволяти собі чисту кімнату в гестхаусі чи хостелі. Чим дорожчі будуть країни у вашому маршруті, чим частіше ви будете зупинятися в готелях та їсти в ресторанах тим витратнішими будуть ваші дні.

Ще одне важливе правило – чим довшою євелоподорож, тим вона буде дешевшою. По-перше, великі одноразові витрати (перельоти, візи, дорогі покупки в дорозі, тощо) «розмазуються» між більшої кількістю днів. По-друге, у вас з’являються безцінний досвід, що дозволяє відсіювати непотрібні витрати та раціональніше використовувати ресурси. Виходячи з досвіду веломандрівників, що об’їхали навколо Землі, середня вартість навколосвітньої подорожі враховуючи дорогі та дешеві країни, перельоти, страховки, ремонт та непередбачувані витрати – $25-30.

Витрати на підготовку

Зазвичай витрати, що потрібні для підготовки можуть здатися особливо великими та будуть стримувати більшість людей від прийняття рішення. Насправді, це не так, і стартувати можна з абсолютно різними початковими сумами, зовсім не обов’язково тратити декілька тисяч доларів на велосипед та обладнання. Коли ми починали подорож зі Стамбулу в Папуа, вартість нашого заднього баулу становила $30, в ньому легко поміщалося все те, що зазвичай інші веломендрівники возять в дорогих сумках Ortlieb чи навіть Crosso загальною вартістю не менше $200. Ми проїхали з баулами майже по 3 місяці і поміняли їх лише тому, щоб спробувати інші бренди, хоча фактично можна було продовжувати зі старими, які були менш комфортними але працювали добре. Наші велосипеди коштувати по $350 з модифікаціями ще на $200, і на фоні трекінгових та експедиційних моделей, які ми зустрічали в іноземців по дорозі ($1500-$5000), здавалося, що ми не проїдемо і тисячі кілометрів. В результаті, виявилося навіть навпаки, з Туреччини до сьогоднішнього дня, а зараз ми в Таджикистані, в нас не було жодної суттєвої поломки, тим часом, як в інших вони ставалися досить часто. Зрештою, одного разу ми зустріли мандрівника з Кореї, що купив свій велосипед за $45 і вже проїхав на ньому до Туреччини, за весь час лише один раз замінивши колесо. Звичайно, згідно глобальної статистики дорогі та якісні речі служать довше, але це зовсім не означає, що не можна викрутитись із ситуації без набитих доларами гаманців.

Знову ж таки, універсальної формули для економії стартових витрат не буває, але склавши докупи логіку та досвід передових вело мандрівників, можемо виділити такі підходи:

1. Не впадайте в крайнощі. Краще розберіться з тим, що саме вам потрібно для подорожі. Можливо, не варто купляти цілий, комплектований крекінговий велосипед, а досить, наприклад, взяти звичайний дешевий «гібрид» і замінити ньому лише декілька справді важливих елементів, такі як шини, сідло, ланцюг та руль? Обов’язково замовляти оригінальний футпринт (підстилку) для палатки, чи можна обійтися звичайним брезентом з Епіцентру за 150 грн? Варто купляти дорогі захисні окуляри за 1000 грн, чи достатньо “сорокагривнених” із сусіднього будівельного магазину?

2. Врахуйте все, що у вас вже є. Надивившись пригодницьких фільмів та начитавшись чужих блогів може скластися помилкове враження, що без всієї тієї кількості гаджетів та дорогих елементів спорядження неможливо нікуди їхати. Насправді, більшість того, що вам потрібно в дорозі у вас вже є. Вам точно треба спеціалізований велоодяг, чи звичайні трекінгові шорти, з якими подорожує переважна більшість веломандрівників підійдуть не гірше? Знаєте, що насправді мало хто користується спеціальними флягами для води, в яких постійно заводяться бактерії, замість того використовують звичайні пластикові, в яких продається вода в магазинах? Та навіть спальник, якщо у вас тісний бюджет, можна зшити із звичайного старого простирадла, і він згодиться для температур в більшості країн світу. Подумайте, тут можна креативно розвинути думку у будь-якому напрямку зекономивши багато сотень доларів.

Крім економії також пам’ятайте про непередбачувані витрати. Намагайтесь тримати запас в $300-500 на екстрені ситуації, переліт додому, ремонт, лікування. Незважаючи на те, що пересування на велосипеді є дешевим видом мандрів, подорожі на «повному нулі» можуть бути небезпечними.

Успіхів!

4 Responses to "Скільки коштує велосипедна подорож?"

  1. Yurii Dolyk   September 27, 2015 at 1:15 pm

    Like за статтю. Цілком згідний з Вами Оресте. Це головна проблема в більшості людей, які хочуть почати подорожувати, і думають що треба мільйон)))) Треба купити дорогуще сідло “Brooks”… Але нічого обійшлося і без брукса)) Поміняв на радянське сідло з пружинками за 150 грн у бабусі на базарі) І т.д. Баули так само – самопошив.. Тільки тупіковський багажник прийшлося купити.. І все вперед..

    • Orest   September 27, 2015 at 1:30 pm

      В людей завжди дуже багато причин не наважитися, але сподіваюся цією одної стане менше 🙂 Зрештою, ці всі речі докупляються пізніше, тому що набагато краще зрозуміло що саме тобі потрібно лише після того, коли проїдешся перших пару тисяч кілометрів.

  2. Pingback: 4 легкі кроки щоб наважитися | Мандруваки

  3. Pingback: 17 дієвих кроків, для економії коштів на подорож | Мандруваки

You must be logged in to post a comment Login