Екстренні ситуації: виклик допомоги через супутник. Відслідковування

By on

«Як викликати допомогу, якщо у віддаленому місці зі мною стався нещасний випадок?» та «Як без мобільного зв’язку повідомляти близьких, що зі мною все гаразд?» ― кожен мандрівник десь на поверхневому рівні усвідомлює, що на ці питання обов’язково повинні бути відповіді, але далеко не всі знають як саме це зробити. Неприємності трапляються і подорожі далеко не виняток. Часом від одного простого контакту може залежати здоров’я або навіть життя, і можливість постійно бути на зв’язку та покликати на допомогу одного разу може стати безцінною.

Розглянемо дві найпопулярніші моделі супутникових передавачів, SPOT GEN3 Satellite Messenger (дешевша) та DeLorme InReach (дорожча).

SPOT GEN3

spot3

Легкий, ергономічний пристрій, з одностороннім супутниковим зв’язком. Водонепроникність (IP67 ― 1м). За його домопогою ви можете відправляти сигнали, але не можете отримувати, а також не бачите, чи ваше повідомлення було доставлено. Доступні функції:

OK (check-in) ― Відсилає повідомлення на раніше вказані вами імейли з вашими координатами повідомляючи таким чином отримувачів, що у вас все гаразд. Також проставляє мітку на гул-карті у вашому SPOT екаунті.

Custom Message ― Та сама функція, що в попередньої, але зміст повідомлення прописується вами завчасно. Тобто, це додатковий ОК, який повідомляє отримувачам те, що ви вкажете у ваших настройках заздалегідь.

Tracking ― Просто проставляє вашу позицію на гугл-карті у профілі.

Help/SPOT Assist ― Електронною поштою повідомляє заздалегідь вказаних вами осіб про те, що вам потрібна допомога, але ваша проблема не пов’язана із питаннями здоров’я чи життя. Ця команда також може означати виклик служб допомоги на дорогах чи у морі, але доступна така функція лише на територія США та за окремо передплаченими пакетами.

S.O.S. ― Надсилає повідомлення в Міжнародний центр координації порятунку GEOS, який в терміновому режимі повідомляє всі можливі локальні служби порятунку у вашому регіоні (поліцію, рятівні служби) про ваше місцезнаходження, передає їм GPS координати, та контролює ситуацію до контакту з вами. Також повідомляються ваші близькі, яких ви вказали раніше. Сигнал з вашого пристрою буде подаватися кожні 5 хвилин і до моменту відключення або повної розрядки батареї. Після завершення подачі сигналу ваші пошуки не припиняються.

Позитивним моментом є також те, що перед початком особливо ризикованих видів спорту, наприклад, політ на літальному апараті, пристрій можна перевести в режим автоматичної подачі сигналу (кожні 5, 10, 30 або 60 хвилин). У випадку, якщо ви знепритомнієте, ваші координати будуть постійно передаватися через супутник, і шанси вас знайти будуть набагато вищими. Щоправда для передачі сингалу пристрій потребує абсолютно відритого доступу до неба, без перешкод (напр. ущелина, густий ліс).

Spot-Google-Map

У вашому профілі, на картах, будуть зберігатися усі точки, з яких передавалися сигнали, що є прекрасним архівом вашої подорожі. У профіль також можуть заходити інші користувачі.

spot_coverage_feb6_2015

Серед недоліків SPOT GEN3 є відносно низька потужність сигналу (0,4 ватт), що робить його малоефективним при перешкодах зверху, і для передачі сигналу часто потрібно виходити на повністю відкриту місцевість. Виходячи з нашого досвіду та різноманітних оглядів онлайн, середній відсоток успішних одноразових повідомлень становить 70-75%. Це не стосується команди S.O.S., при якій пристрій відсилає повідомлення багаторазово. Також мережа супутників Globalstar, якими користується пристрій не має 100% покриття планети у порівнянні з Iridium, до якої під’єднується більш дорога модель DeLorme.

DeLorme InReach SE

DeLorme_inReach_SE_collage_Panbo-thumb-465x268-7196

Крім усіх функцій SPOT DEV3, передавачі InReach мають двосторонній зв’язок із супутником. Це означає, що крім відправки, ви можете і отримувати повідомлення. Хоча, SMS переписки через супутниковий зв’язок ― задоволення, за яке вам доведеться немало доплатити. Вартість річного пакету вдвічі більша від SPOT DEV3, за ці гроші ви також отримуєте 100% покриття планети від супутникової мережі Iridium. Додатковим плюсом є наявність місячної передплати, а не лише річної, як в SPOT DEV3. Ще одна перевага InReach ― можливість зворотнього пінгу, тобто, ваші близькі можуть запросити ваше місцерозташування без вашого втручання, якщо пристрій увімкнений.

Команда S.O.S. працює за таким же принципом.

Сам пристрій так само дорожчий вдвічі, але є повністю водонепроникним (IP67 ― 1м), має простий дисплей, та синхронізується з телефоном. DeLorme InReach SE має сильніший сигнал (1.6 ватт), хоча теж потребує повністю відкритий доступ до неба. Статистика успішних доставок повідомлень 90-95%, доставка підтверджується.

dempsey-challenge-messages

Для покращеного відслідковування вашого розташування на самому пристрої, а не лише на карті в профілі, є доповнена модель DeLorme InReach Explorer, дорожча ще на $80.

До мінусів DeLorme InReach можна віднести меншу ємкість акумулятора, який потрібно перезаряджати, на відміну від стандартних батарейок ААА в SPOT DEV3, трохи більшу вагу та високу вартість.

Порівняльна таблиця:

[table colalign=”left|center|center|center”]
;Spot GEN3;Delorme Inreach SE;Delorme Inreach Explorer
Вартість;$150;$300;$380
Розміри;9,9 x 4,8 x 3,3 см;12 x 7 x 4,3 см;7 x 2,5 x 8,1 см
Тривалість заряду батареї при роботі пристрою;150 год;100 год;100 год
Річна передплата, для нормального функціонування;$150;$300 (40 SMS/міс.);$300 (40 SMS/міс.)
Місячна передплата для нормального функціонування;немає**;$35 (40 SMS);$35 (40 SMS)
[/table]

*До вартості пакетів DeLorme додаються невеликі податки, також в них платна активація (близько $20).
**можливість місячної оплати є, але вона все-рівно вимагає річного безперервного контракту.

Оптимальні ціни на пристрої можна знайти на ebay.com, не обов’язково їх купляти у виробника.

Важливо

При використанні обох пристроїв дуже важливим є психологічний момент розуміння людьми, котрі вас відслідковують, того факту, що сигнали можуть приходити із затримками або взагалі не доходити. Поясніть близьким, що в першу чергу цей пристрій розрахований на екстрені ситуації, а відслідковування може бути непостійним, і не слід від вас чекати сигналу щодня у вказаний термін, достатньо буде одного «ОК» на 3-4 дні.

You must be logged in to post a comment Login